Ruszyła komunikacja miejska!

W niedzielę 1 lipca na nowosolskie ulice wyjechały pierwsze karminowe autobusy marki Solaris i Autosan - rozpoczął się nowy etap w komunikacji miejskiej -  rusza wspólna komunikacja Nowej Soli, gminy wiejskiej Nowa Sól oraz gmin Otyń, Kożuchów, Siedlisko i Kolsko.

W podpoznańskim Bolechowie wyprodukowane zostały niskopodłogowe autobusy z silnikami spełniającymi rygorystyczną normę emisji spalin Euro 6, każdy z nich jest klimatyzowany. W każdym autobusie znajdują się porty USB które pozwolą podróżującym podładować ich tablety, telefony i inne urządzenia mobilne w czasie podróży. Autobusy są wyposażone w system zapowiadania przystanków, monitoring, system emisji reklam oraz lokalizacji. Soalrisy  są  dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Koszt 23 autobusów to 22,9 milionów złotych brutto. Oprócz 23 Solarisów po drogach subNOFu jeżdżą takze 4 autobusy maxi marki Autosan.

 

Pełna nazwa projektu brzmi „Przyjazna Komunikacja Publiczna – Centra Obsługi Pasażerów Nowosolskiego SubObszaru Funkcjonalnego”. Całkowita wartość projektu to 50 mln zł, a kwota dofinansowania to ponad 35 mln zł. W ramach projektu  na drogi wyjedzie 27 autobusów (23 klasy midi oraz 4 klasy maxi), powstają lokalne Centra Obsługi Pasażerów. Ponadto m.in. zostanie stworzony systemu informacji pasażerskiej oraz system elektronicznego biletu. Wnioskodawcą projektu jest Gmina Nowa Sól – Miasto, a partnerami są Gmina Kożuchów, Gmina Nowa Sól, Gmina Otyń, Gmina Siedlisko i Gmina Kolsko. Natomiast Partnerem wspierającym jest Powiat Nowosolski.

Głównym celem projektu jest ograniczenie niskiej emisji zanieczyszczeń z sektora transportu oraz ograniczenie odpływu pasażerów komunikacji publicznej w Nowosolskim SubObszarze Funkcjonalnym. Konieczność realizacji projektu wynika z potrzeby poprawy jakości i wydajności przyjaznego dla środowiska transportu miejskiego, konkurencyjnego względem transportu indywidualnego, oraz integracji różnych form transportu na terenie gmin Nowosolskiego SubObszaru Funkcjonalnego.

****

 

 

W związku z wprowadzeniem naszej nowej komunikacji w pierwszych dniach jej funkcjonowania, mogą wystąpić utrudnienia związane m.in. z koniecznością zamontowania na blisko 300 przystankach około 1100 tabliczek z rozkładami jazdy dla 38 linii komunikacyjnych. Nie można tego zrobić wcześniej, ponieważ w części gmin do 30 czerwca na przystankach komunikacyjnych muszą być zamontowane obecnie obowiązujące rozkłady jazdy.

Prosimy także o wyrozumiałość względem kierowców. Dbamy o wysokie standardy obsługi pasażerów, jest dla nas bardzo ważne, aby zapewnić naszym mieszkańcom jak najlepsze warunki podróżowania, jednak nie potrafimy przewidzieć w początkowym okresie działania naszej komunikacji wszystkiego, jak na przykład możliwych opóźnień wynikających choćby z prac drogowych (np. we Wrociszowie)

Jednocześnie informujemy, że bilety jednorazowe będą sprzedawane przez kierowców autobusów, natomiast sprzedaż biletów okresowych wprowadzona została przez MPK SubBus w Centrum Obsługi Pasażerów w Nowej Soli (dworzec PKP wejście od strony peronów).